Dzień Matki w Izraelu

Pomysł uhonorowania miłości i poświęcenia matki sięga czasów starożytnych Rzymian i Greków, którzy czcili swoje boginie-matki i czcili je w miesiącach wiosennych.

Dzień Matki rozpoczął się od uczczenia Rei, matki mitologicznych bogów greckich. W XVII wieku zaczęto oddawać cześć Maryi, matce Jezusa. Z czasem obchody objęły wszystkie matki, składając hołd nieśmiertelnej miłości i bezinteresownemu zaangażowaniu matek wyznających wszystkie religie.

Chociaż kraje na całym świecie mogą obchodzić Dzień Matki w różnych miesiącach i terminach, koncepcja polega na oddaniu szczególnego hołdu najważniejszym kobietom w naszym życiu. Każdy świętuję tę okazję na swój własny, niepowtarzalny sposób.

W prawie wszystkich religiach uroczystości obejmują wręczanie kwiatów, czekoladek czy prezentów. Dziś miliony ludzi świętują Dzień Matki niezależnie od wyznania, aby pokazać, jak bardzo kochają i szanują swoją matkę. Dowiedzmy się, jak Żydzi okazują szacunek swoim matkom.

Żydzi świętują własną wersję Dnia Matki w swoim żydowskim kalendarzu liturgicznym. Dla Żydów 11 dzień hebrajskiego miesiąca Cheszwan (październik-listopad) to właśnie dzień obchodów Dnia Matki Żydówki. Dzień ten wiąże się ze śmiercią ich matriarchy, Racheli. Była ona najbardziej ukochaną żoną Jakuba i głową jego domu, a tym samym głową całego domu Izraela.

Licząc od pierwszego dnia roku, pierwszego dnia Tiszrei, 11-ty dzień Cheszwanu jest 41-tym dniem. 41 to wartość liczbowa hebrajskiego słowa „eim”, które oznacza „matka”, zatem 11 dnia Cheszwanu jest prawdziwym Dniem Matki Żydów.

Matka określa i strzeże wyjątkowości narodu żydowskiego, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym: fizycznym, ponieważ Żydem jest się po matce; i duchowym, ponieważ kultura, atmosfera i natura bycia Żydem są pielęgnowane przez żydowską matkę.

Na całym świecie Żydzi obchodzą Dzień Matki poprzez wspólne rytuały, takie jak kwiaty, życzenia i wiadomości. Chociaż żaden współczesny ani tradycyjny tekst nie oddaje istoty współczesnej koncepcji Dnia Matki, niektóre teksty żydowskie podkreślają znaczenie matek i rolę, jaką odgrywają w naszym życiu. Żydzi zamawiają w tym dniu także żydowskie nagrobki i pomniki żydowskie, aby uczcić pamięć swoich zmarłych matek.

Anna Szczypińska, 08.07.2024r.

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article