Czy drzewa oliwne z Getsemani pamiętają czasy Chrystusa?

U podnóża Góry Oliwnej mały gaj oliwny stał się ważnym miejscem dla chrześcijaństwa. Getsemani, od aramejskiego słowa oznaczającego tłocznię oliwy, jest wielokrotnie wspominane w całym Nowym Testamencie jako ulubione miejsce Jezusa i jego uczniów, gdzie odpoczywali i modlili się pod wiecznie zielonymi drzewami oliwnymi.

Ogród Getsemani to według tradycji chrześcijańskiej miejsce, w którym Chrystus modlił się w noc ostatniej wieczerzy i gdzie został zdradzony przez Judasza, a następnie ostatecznie wzięty do niewoli rzymskiej, co doprowadziło do Jego śmierci przez ukrzyżowanie.

Chrześcijanie na całym świecie od dawna czczą starożytne drzewa oliwne rosnące w tym historycznym ogrodzie. Wiele z tych drzew ma setki lat, ale według ekspertów niektóre mogły być tutaj już w czasach samego Chrystusa.

Datowanie metodą węglową wykazało, że próbki pobrane z najstarszych części pni trzech drzew oliwnych rosnących w ogrodzie pochodziły z lat 1092, 1166 i 1198. Ale chociaż niektóre z tych starych, sękatych drzew mogą mieć zaledwie tysiąc lat, technicznie rzecz biorąc, mogłyby pochodzić z roślin z czasów Chrystusa, ponieważ drzewa oliwne rosną z korzeni poprzedniej oliwki po jej ścięciu lub uszkodzeniu.

Gaj oliwny zwany Ogrójcem znajduje się na Górze Oliwnej w Jerozolimie, która jest niezwykle ważnym miejscem zarówno dla chrześcijan, Żydów, jak i muzułmanów. Tutejsze drzewa nadal cieszą się doskonałym zdrowiem, a nawet udało im się wytrzymać znaczną ilość zanieczyszczeń ołowiem występujących na tym obszarze.

Analiza DNA tych drzew wykazała, że wszystkie pochodziły z tej samej rośliny rodzicielskiej, co prawdopodobnie przeprowadzono w celu zachowania określonej linii drzew. Eksperci twierdzą, że była to prawdopodobnie celowa próba zachowania dziedzictwa tych drzew dla przyszłych pokoleń, co oznacza, że jeśli nie są to te same drzewa, które rosły w ogrodzie za czasów Chrystusa, to przynajmniej pochodzą bezpośrednio od nich.

Fascynujące jest rozważenie wieku tych drzew i historii, jaką widziały. Stanowią niezwykle ważną część jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i kolejny przykład znaczenia oliwek i drzew oliwnych dla Izraela.

Drzewa oliwne od tysiącleci są dobrodziejstwem dla cywilizacji. Oliwę uzyskaną z oliwek można wykorzystać do wszystkiego, od paliwa, przez balsamy lecznicze, aż po niezbędny składnik żywności. Łatwo zrozumieć, dlaczego drzewo to było włączane do tak wielu wczesnych praktyk religijnych.

Niektóre z najwcześniejszych wzmianek o drzewach oliwnych mających znaczenie religijne pochodzą ze starożytnej Grecji. Jedna z legend głosi, że greccy bogowie Posejdon i Atena rywalizowali o zdobycie miasta Ateny. Posejdon wbił włócznię w ziemię, powodując wytrysk wody, ale Atena zasadziła pierwsze na świecie drzewo oliwne w pobliżu studni. Uznano, że dar Ateny jest lepszy i dlatego nazwano miasto jej imieniem.

Dla starożytnych Greków gałązki oliwne symbolizowały pokój, a wieńce oliwne służyły jako nagroda dla zwycięzców wczesnych igrzysk olimpijskich. Duża część tej symboliki była kontynuowana w późniejszych praktykach i kulturach religijnych.

Anna Szczypińska, 29.12.2023r.

Previous ArticleNext Article