Dolina Cedronu

Dolina Cedronu to wadi, czyli koryto rzeki okresowej Cedron. Oddziela ona Górę Oliwną od Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Według wierzeń jest to prawdopodobnie Dolina Jozafata wymieniana w Biblii jako miejsce przyszłego Sądu Ostatecznego.

Legenda głosi, że bramy do Raju będą otwarte tylko przez 4 dni i kto bliżej tym szybciej się tam dostanie. Stąd już w Starożytności w samej dolinie oraz na zboczach Góry Oliwnej zaczęto chować zmarłych, a dziś znajduje się tam największy na świecie cmentarz żydowski. Natomiast po drugiej stronie, pod Wzgórzem Świątynnym znajduje się dla odmiany cmentarz muzułmański.

W samej dolinie znajdują się tak stare grobowce jak grób Absaloma, syna króla Dawida datowany na I w. p ne. Absalom był zbuntowanym synem, który ogłosił się królem i zajął Jerozolimę. Armia króla Dawida pokonała jednak wojska Absaloma i ten uciekając na mule zaczepił się swoimi długimi włosami o gałęzie drzewa. Wiszącego tak zastał dowódca wojsk Dawida i ściął mu głowę wbrew rozkazom królewskim. Za to nieposłuszeństwo i zdradę Absaloma, niektórzy Żydzi przechodząc tamtędy rzucają w grobowiec kamieniami.

W Dolinie Cedronu, pod Górą Oliwną znajduje się również Cerkiew Grobu Maryi, czyli miejsce, gdzie można dziś nawiedzić pusty grób do którego złożono ciało Matki Chrystusa i z którego została wzięta do Nieba wraz z ciałem i duszą. Dziś w tym miejscu stoi cerkiew grecko-ormiańska. Obok cerkwi znajduje się też Grota Apostołów, gdzie Jezus został pojmany po zdradzie Judasza.

Anna Szczypińska, 12.06.2024r.

Dolina Cedronu z gobem Absaloma

Cerkiew Grobu Maryi

Grota Pojmania

Podobał Ci się artykuł? Postaw nam kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Previous ArticleNext Article