Dobre wieści z Izraela

Od kiedy media izraelskie podały wstępne informacje na temat planowanego otwarcia kraju dla turystów dotarło do nas wiele nieścisłych informacji na ten temat, a w mediach społecznościowych znaleźliśmy także sporo luźnych interpretacji i pochopnie wyciąganych wniosków.

W związku z powyższym chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości osobom planującym przyjazd do Izraela czy pracującym w turystyce i podać informacje, które na dzień dzisiejszy zostały oficjalnie przedstawione do opinii publicznej:

  •  Obecnie turyści nie mogą wjechać do Izraela, chyba że przyjeżdżają odwiedzić krewnego pierwszego stopnia.
  •  Od 23 maja 2021 roku zaplanowano, iż do Izraela będzie mogła wjeżdżać ograniczona liczba grup zorganizowanych.  Z czasem limity powinny być zniesione. Wszystko zależeć będzie od rozwoju sytuacji.
  •  Od lipca Izrael ma otworzyć się na turystów indywidualnych.

Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów przylotu są w trakcie opracowywania przez Ministerstwo Turystyki w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Na dzień dzisiejszy podano informację, iż osoby planujące przyjazd do Izraela będą musiały przedstawić na lotnisku następujące dokumenty:

  •  certyfikat szczepienia lub zaświadczenie o przebyciu choroby;
  •  negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany przed przylotem do Izraela.
  •  Po przybyciu do Izraela na lotnisku Ben Guriona goście będą musieli zrobić test serologiczny.

Nadal nie jest jasne, czy badanie serologiczne będzie oferowane bezpłatnie, czy za niewielką opłatą oraz jak długo potrwa dostarczenie wyników. Zaktualizujemy tą informację, kiedy będzie oficjalnie potwierdzona przez Ministerstwo Turystyki.

Także, w miarę podpisywania umow o ujednoliceniu zaswiadczeń szczepień, test serologiczny bedzie znoszony dla krajow, które podpiszą taką umowę. 

 

Jak wygląda sytuacja w Izraelu w chwili obecnej?

Po ciężkiej trzeciej fali pandemii sytuacja Izraela gwałtownie się poprawiła w ostatnich miesiącach, ponieważ kraj ten przeprowadził najszybszą na świecie akcję szczepień per capita. 

Ponad połowa populacji jest w pełni zaszczepiona przeciwko wirusowi, a wyniki pokazały, że codziennie nowe przypadki i poważne przypadki spadają do poziomów, których nie obserwowano od długich miesięcy.

Wraz ze spadkiem liczby nowych przypadków Izrael znacznie cofnął ograniczenia związane z zapobieganiem rozwojowi pandemii, otwierając firmy, szkoły, restauracje, miejsca imprez, hotele itp.

Ze względu na postępujące polepszanie się sytuacji, od najbliższej niedzieli, na terenie Izraela nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał tylko w pomieszczeniach. Na zewnątrz można będzie poruszać się BEZ MASECZEK!

Licząc na ciągły napływ dobrych wiadomości, czekamy na dookreślenie wszystkich wymogów dotyczących przylotu i spotkania z polskimi gośćmi na izraelskich szlakach turystycznych, już w najbliższej przyszłości!

Karolina Maoz, 16.04.2021

Previous ArticleNext Article