Budynek YMCA w Jerozolimie

Nowe dzielnice Jerozolimy wybudowane pomiędzy połową XIX a połową XX wieku, nazywane są powszechnie Nowym Miastem. Na tym obszarze pojawiły się liczne ciekawe architektonicznie budowle. Wśród nich, poczesne miejsce zajmuje, powstały na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX stulecia, budynek YMCA.

YMCA czyli Young Men’s Christian Association (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Mężczyzn) to organizacja powstała w Londynie w 1844 r. Jej założycielami byli przedstawiciele młodego pokolenia, którzy w poszukiwaniu lepszej pracy dotarli z małych miejscowości do wielkiej metropolii. W wyniku zderzenia z obcym dla siebie światem, postanowili stworzyć przestrzeń, w której mogliby zadbać o swój wszechstronny rozwój. Nowe stowarzyszenie miało więc łączyć ewangelizację z poszerzaniem wiedzy oraz z rozwojem kultury fizycznej.

Bardzo szybko okazało się, że YMCA w znakomity sposób trafiło w zapotrzebowania ówczesnych młodych mieszczan. Po dziesięciu latach działania stowarzyszenie miało już swoje oddziały w kilku krajach europejskich.

Dzięki zaangażowaniu się w jego działania takich znanych osób jak twórca Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Henry Dunant, znalazło się wielu hojnych sponsorów wspierających je finansowo. Dzięki nim wybudowano liczne budynki YMCA, w których mieściły się zarówno kaplice, audytoria jak i hale sportowe.

Od 1878 r., kiedy utworzono międzynarodową centralę YMCA w Genewie, stowarzyszenie zaczęło się silnie kierować w stronę promowania ekumenizmu i porozumienia między wyznawcami różnych religii. Oczywiście równocześnie nie zaniedbywało popularyzacji nauki oraz rozwoju aktywności fizycznej swoich członków. To właśnie stowarzyszenie YMCA stworzyło podstawy i wypromowało dwie nowe konkurencje sportowe: koszykówkę i siatkówkę. Również w ramach YMCA zaczęto organizować pierwsze w świecie, wyjazdowe obozy sportowe.

Idee YMCA na teren Jerozolimy przeniósł jej założyciel George Williams. On też założył tu w 1878 r. oddział stowarzyszenia, który początkowo miał swoją siedzibę na terenie księgarni przy ul. Jaffy. W 1909 r. organizacja zakupiła niewielki budynek przy Bramie Damasceńskiej, w którym urządziła sale do spotkań i salę gimnastyczną.

Budynek YMCA w Jerozolimie

152 metrowa dzwonnica

Skrzydło inspirowane synagogą

Skrzydło inspirowane kościołem bizantyjskim

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Rozwój szeregów stowarzyszenia sprawił, iż w latach dwudziestych XX wieku budynek ten okazał się zbyt mały. Stąd ówczesny prezes Archibald C. Harte, rozpoczął poszukiwania sponsorów na nową siedzibę. Udało mu się zebrać w USA około miliona dolarów. Dzięki temu w latach 1928-1934 wybudowano wspaniały kompleks budowlany, według projektu Arthura Loomisa Harmon, architekta znanego z budowy Empire State Building.

Środek budowli stanowi 152 metrowa dzwonnica, na której nie umieszczono żadnych symboli religijnych. Poniżej znajdują się trzy skrzydła budynku, oddające główną ideę YMCA: harmonii w rozwoju ducha, ciała i umysłu. W jednym skrzydle umieszczono trzy kaplice, w drugim piękne audytorium, a w trzecim halę sportową oraz kryty basen.

Przy budowie każdego z trzech skrzydeł architekt zainspirował się elementami trzech religii monoteistycznych współistniejących w Jerozolimie. Tak więc jedno przypomina synagogę, drugie meczet, a trzecie kościół bizantyjski. Każde skrzydło posiada kopułę, pod którą umieszczono po 12 okien, tak jak 12 plemion Izraela, 12 Apostołów oraz 12 uczniów Mahometa.

Przy budynku YMCA, jeszcze w 1932 r. otwarto, pierwszy w Jerozolimie stadion piłki nożnej. Był on wykorzystywany przez zespół Beitar, aż do roku 1991, kiedy to wybudowano nowy stadion miejski. W miejscu dawnego stadionu, od dziesięciu lat znajduje się osiedle mieszkaniowe, zbudowane w stylu nawiązującym do budynku YMCA.

Jerozolimska siedziba YMCA od początku miała być miejscem, które łączy mieszkańców Jerozolimy, niezależnie od ich religii i poglądów politycznych.

Wskazuje na to przesłanie widoczne na umieszczonej przy wejściu tabliczce: „Here is a place whose atmosphere is peace, where political and religious jealousies can be forgotten and international unity be fostered and developed” (Oto miejsce, w którym panuje pokój, w którym można zapomnieć o konfliktach politycznych i religijnych oraz pielęgnować i rozwijać jedność międzynarodową).

Stanisław Szuro, 18.12.2020

Osiedle inspirowane architekturą budynku YMCA

Kryty basen

Tablica przy wejściu do budynku YMCA

Previous ArticleNext Article