Betlejem w świątecznym nastroju

Co roku w okresie świątecznym tysiące pielgrzymów i turystów odwiedza Betlejem, zapełnia hotele i restauracje, przynosząc temu obszarowi bardzo potrzebny zastrzyk gotówki.

Pandemia Covid-19 dostarczyła wszystkim mieszkańcom naszego globu pasmo niespodziewanych zmian, który konsekwencją jest także fakt, iż Boże Narodzenie w Betlejem obchodzone będzie w tym roku w sposób dotąd niespotykany…

Coroczne obchody Świąt Bożego Narodzenia w Betlejem rozpoczyna ceremonia zapalenia betlejemskiej choinki. Uroczyste zapalenie lampek na 17-metrowej choince, która umieszczona jest na Placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia, jest wyjątkowym wydarzeniem. Gromadzi nie tylko tłumy turystów z całego świata, ale także mieszkańców miasta, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

Jest to wydarzenie, które nabiera symbolicznego wymiaru dla mieszkańców Betlejem, a w uroczystości uczestniczą zawsze reprezentanci władz Autonomii Palestyńskiej oraz przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich. Przed kulminacyjnym momentem ceremonii, czyli wielkim odliczaniem, widzowie mogą podziwiać zazwyczaj występy betlejemskich skautów oraz lokalnych chórów parafialnych.

Tegoroczna inauguracja zapalenia lampek na betlejemskiej choince została poddana wielu dyskusjom, w szczególności pod kątem bezpieczeństwa związanego z pandemią. Ostatecznie zdecydowano, iż ceremonia odbędzie się 5 grudnia bez udziału mieszkańców miasta i będzie transmitowana online.

„Skorzystaliśmy z nowoczesnej technologii, aby świętować zapalenie choinki, mając nadzieję, że nadzieja i optymizm spadną na Palestynę i świat” – powiedział Anton Salman, burmistrz Betlejem, który osobiście uczestniczył w ceremonii przed Bazyliką Narodzenia.

Finalnie tylko niewielka grupa mieszkańców i przywódców religijnych wzięła udział w uroczystości. Poza wspomnianym wcześniej burmistrzem Betlejem, podczas ceremonii przemawiał także premier Autonomii Palestyńskiej, zwracając się do uczestników wydarzenia, którzy oglądali je online.

Pomimo informacji o braku możliwości uczestnictwa w ceremonii, na przyległych do Placu Żłóbka uliczkach, dachach i balkonach domów można było zauważyć kilkudziesięciu mieszkańców oczekujących na moment odliczania, zapalenia lampek na choince i towarzyszący im pokaz sztucznych ogni.

„W powietrzu” można było odczuć świąteczną atmosferę, radość oraz ogromną nadzieję na powrót do hucznych obchodów w najbliższej przyszłości.

Karolina Maoz, 07.12.2020

Previous ArticleNext Article