Afryka w sercu Izraela

Mimo, iż Izrael leży w Azji Zachodniej, możemy tu spotkać też kawałek Afryki. I nie chodzi tu o gorące wiatry „chamsin”, wiejące z Sahary, czy burze piaskowe. W środkowej części kraju, ok. 20 min od Tel Avivu znajduje się miasto Ramat Gan, a w nim Park Safari.

Park Safari to największy park zoologiczny na Bliskim Wschodzie, położony na obszarze aż 250 ha. Składa się on z 2 części: afrykańskiego safari oraz zoo.

Słowo „safari” pochodzi z języka suahili używanego w Afryce i oznacza „podróż.” Zapraszamy więc, do wyruszenia w fascynującą podróż po afrykańskiej sawannie. Część safari zwiedza się samochodem lub parkowym autobusem.

Zwierzęta zebrane tutaj, tak jak w Afryce, poruszają się swobodnie. Przejeżdżając wyznaczonymi drogami można je podglądać podczas codziennej aktywności. Można obserwować samce i samice walczące o władzę w stadzie, pokazy zalotów i krycia oraz ekscytować się opieką rodzicielską nad potomstwem.

Safari ma największą kolekcję zwierząt na Bliskim Wschodzie. Żyje tu około 1600 zwierząt z całego świata, w tym: 68 gatunków ssaków, 130 gatunków ptaków i 25 gatunków gadów. Są tu takie zwierzęta jak zebry, strusie, hipopotamy, wszelkiego rodzaju jeleniowate, a nawet lwy. Te ostatnie przebywają w specjalnej zagrodzie, do której również się wjeżdża samochodem.

Żyrafy i strusie podchodzą do samochodów prosząc o jedzenie, czasem wsadzają łby przez okno do środka. Należy jednak uważać, gdyż strusie potrafią być bardzo agresywne, a zwierząt nie należy dokarmiać.

Po ekscytującej przejażdżce można zatrzymać się na ogromnym parkingu przed wejściem do zoo, gdzie zobaczymy słonie afrykańskie i azjatyckie, żyrafy, orangutany, tygrysy sumatrzańskie, goryle i nie tylko.

Zoo można zwiedzać oczywiście piechotą, ale ze względu na jego rozległy teren, możliwe jest wypożyczenie przed wejściem, meleksów. W zależności od wielkości pojazdu i czasu na jaki wypożyczamy, ceny zaczynają się od 90 szekli.

Park, oprócz działalności rozrywkowej, prowadzi również szpital dla dzikich zwierząt. Każdego roku ponad 4000 dzikich zwierząt, które zostały skrzywdzone na wolności, trafia do szpitala, a po leczeniu i rehabilitacji większość z nich przebywa na łonie natury. Safari służy również jako miejsce dla zagrożonych zwierząt.

Wstęp do parku kosztuje 74 szekli. Dzieci poniżej 2 lat wchodzą za darmo. Otwarty jest od 9 rano i zamykany w zależności od miesiąca – o 16:30 zimą i 21:30 latem.

Anna Szczypińska, 26.01.2022r.

Previous ArticleNext Article