Czyli jak przygotować się na wyjazd do Izraela.
W trosce o komfort psychiczny przyszłego turysty lub mieszkańca chcemy stworzyć bazę odpowiedzi na najczęściej zadawane przed przyjazdem do Izraela pytania. Dla niektórych będą to sprawy oczywiste, dla innych cenne rady , dzięki którym unikną niepotrzebnego stresu, nadprogramowych wydatków czy niezręcznych sytuacji. Wszystkie informacje zawarte w tym dziale oparte będą na wieloletnich doświadczeniach oraz relacjach ekspertów.
Zakresem obejmą nie tylko sprawy formalne typu wizy, aliję, pozwolenie na pracę, szkoły językowe itp., ale również aktualności związane z walutą, pogodą, odpowiednim strojem, numerami alarmowymi itd. Podzielimy się wiedzą na temat przykładowych pytań, na które turysta będzie musiał odpowiedzieć podczas odprawy paszportowej na lotnisku, zapoznamy z przepisami celnymi. Uprzedzimy z czym przyszły mieszkaniec będzie musiał zmierzyć się w trakcie procesu załatwiania pozwolenia na pobyt czasowy.
Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które na bieżąco będziemy uzupełniać w celu stworzenia kompendium wiedzy na każdy nurtujący Was temat związany z przyjazdem do Izraela.
1. Turysta: potrzebne dokumenty
Wybierając się na wycieczkę do Izraela należy mieć paszport ważny przynajmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Na lotnisku otrzymuje się bezpłatną wizę (niebieska karteczka), która uprawnia nas do pobytu na terenie Izraela maksymalnie do trzech miesięcy (90dni). Pracownik lotniska ma prawo wydać wizę na krótszy okres czasu jeśli ma jakieś indywidualne zastrzeżenia/powody. Przed wydaniem wizy możemy zostać zapytani o cel naszej podróży, adres hotelu, środki finansowe (suma) i formę (gotówka, karta) jakimi będziemy dysponowali podczas pobytu. Oficjalnie powinno mieć się sto dolarów amerykańskich na każdy dzień pobytu, ale w praktyce nie jest to egzekwowane. Nikt też nie poprosi nas o pokazanie zadeklarowanej przez nas kwoty. Urzędnik może również poprosić o okazanie biletu powrotnego. Podróżując po Izraelu powinno się mieć przy sobie paszport oraz otrzymaną wizę ze względu na dość częste kontrole.
Przy odrobinie szczęścia przy wjeździe do Izraela, z wielu względów, możemy nie doświadczyć pytań kontrolnych, natomiast przy wyjeździe ta procedura jest nieunikniona. Na lotnisku, przed uzyskaniem wizy z pozwoleniem na wyjazd z kraju, (żółta karteczka lub czerwona w przypadku przekraczania granicy z Jordanią) musimy odpowiedzieć na kilka standardowych pytań. Możemy zostać zapytani: czy ktoś podarował nam coś do przewiezienia; kto pakował nasz bagaż; co działo się z bagażem od momentu pakowania do momentu przyjazdu na lotnisko; gdzie nocowaliśmy; jakie miejsca zwiedziliśmy; czym i jak się poruszaliśmy.
Jeśli nie władamy językiem angielskim pracownik lotniska poprosi nas o podejście do komputera, gdzie na tego typu pytania odpowiemy zaznaczając konkretną odpowiedź w języku polskim. Szczęśliwi posiadacze pieczątek z krajów arabskich w paszporcie mogą jeszcze dodatkowo zostać zapytani o to, po co byli w danym kraju, na jak długo, z kim i czy kogoś tam znają.
Ot, procedury bezpieczeństwa, które każdy musi przejść.
2. Przepisy celne
Do Izraela można wwieźć 2l alkoholu poniżej 40% lub 1l alkoholu powyżej 40%, 200 sztuk papierosów lub 250g tytoniu oraz 250ml perfum lub wody kolońskiej. Limit gotówki, którą możemy do kraju przywieźć lub z niego wywieźć to 80 000 NIS (czyli około 80 000zł lub 22 000USD) lub ich równowartość w dowolnej walucie.