Przylegające od wschodu do Tel Awiwu miasto Bnei Brak (zwane także Bene Beraq) to jeden z najciekawszych ośrodków aglomeracji Gusz Dan. Powierzchnia miasta to jedynie obszar 7 kilometrów kwadratowych, a mieszka w nim obecnie około 215 000 ludzi.
Ponadto, liczba ludności Bnei Brak wzrasta co roku o około 2%. Co powoduje, iż jest ono jednym z najbiedniejszych i najgęściej zaludnionych miast w Izraelu. Dlaczego?
Zdecydowana większość mieszkańców Bnei Brak to ultraortodoksyjni Żydzi, haredim, chasydzi, dla których wielodzietność to podstawowa funkcja rodziny.
Miasto założone przez Żydów z Polski
W 1924 roku osadę Bnei Brak założyli chasydzi z Warszawy, a dokładnie osiem polskich rodzin żydowskich. Na ich czele stał Rabbi Yitzchak Gersternkorn. Osadnicy, w przeciwieństwie do innych emigrantów w Palestynie, nie mieli zamiłowania do rolnictwa, posiadali także niewielką ilość ziemi uprawnej. Dlatego też, osada przekształciła się w środkowoeuropejski sztetl, czyli miasteczko. Bnei Brak otrzymało prawa miejskie w 1950 roku.
Miasto Bnei Brak nie przypomina innych miast w Izraelu. Stanowi swoistą enklawę religijną, w której obowiązują specyficzne reguły. W religijnej części miasta ściśle przestrzega się wszystkich zakazów szabatowych. Od piątkowego wieczoru do wieczoru sobotniego ta część miasta jest całkowicie zamknięta dla kołowego ruchu ulicznego. Także wszystkie placówki usługowe pozostają w szabat zamknięte. Wszystkie sklepy w mieście podlegają nadzorowi rabinicznemu, a sprzedawane w nich produkty są koszerne.
Bnei Brak jest także miastem, w którym istnieje jedyny w Izraelu dom towarowy tylko i wyłącznie dla kobiet. Stanowi on jeden z wielu dowodów na ścisłe stosowanie się jego mieszkańców do ultraortodoksyjnych reguł, które zakładają między innymi segregację płciową.
Dane urzędowe wskazują, iż 96% wyborców z miasta Bnei Brak głosuje na partie religijne. Mieszkańcy miasta noszą stare nazwiska, rodem z Europy Środkowej.
Co ciekawe, styl życia mieszkańców najwyraźniej wpływa na ich zdrowie oraz długowieczność, ponieważ statystycznie mieszkańcy miasta Bnei Brak szczycą się najdłuższą średnią długością życia w kraju.
Nowoczesna część miasta
Północną część miasta zamieszkuje głównie ludność świecka. W 2011 roku w tej części miasta rozpoczęto także budowę dzielnicy biznesowej, która ciągle powiększa swoje terytorium.
Jedną z wizytówek miasta Bnei Brak jest także rozlewnia Coca – Coli. Jest jednym z dziesięciu największych zakładów produkcyjnych na świecie. W mieście znajduje się także fabryka papierosów Dubek, fabryka żywności Osem oraz firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami.
Miasto rozwija się dzięki powyższym zakładom, jednak pracę w nich podejmują głównie jego świeccy oraz okoliczni mieszkańcy. Rezultatem tego jest między innymi fakt, iż Bnei Brak ma najniższy w całym kraju dochód na głowę mieszkańca.
Planując pobyt w Izraelu, warto zobaczyć, jak żyją jego ultraortodoksyjni mieszkańcy w mieście Bnei Brak. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju. W przypadku panów: długie spodnie i rękawy. Panie obowiązkowo muszą założyć długie spódnice, rajstopy, pełne buty i długi rękaw bez względu na porę roku.
Karolina Maoz, 26.10.2022r.