Historia Polski i Izraela przecina się na wielu płaszczyznach. Od kilkdziestu lat w stolicy tego kraju mamy swoje specjalne miejsce.
Instytut Polski w Tel Awiwie został założony w 2000 roku przez Agnieszkę Maciejowską, która następnie pełniła rolę pierwszego dyrektora placówki. Dzięki niej w Tel Awiwie nie brakuje kursów języka polskiego, różnorakich festiwali poświęconych naszej kulturze, a także znajduje się w nim biblioteka i czytelnia.
Miejsce to jest genialną promocją naszej kultury, sztuki i ciekawej kuchni. Co więcej nie tylko gromadzi osoby o polskich korzeniach i zapewnia im miejsce, w którym mogą się spotykać i pogłębiać swoją wiedzę, ale i wychodzi do pozostałych Izraelczyków.
W 2003 roku wydano pierwszą książkę o historii Polski napisaną w języku hebrajskim. To spory przełom, który umożliwi szerszemu gronu odbiorców zrozumienie naszej kultury i historii.
Działalność Instututu Polskiego w Tel Awiwie to także organizacja różnego rodzaju konkursów, które stanowią ciekawy sposób na zaangażowanie w pogłębianie wiedzy na temat Polski.
Instytut prowadzi swoją stronę internetową (http://www.polishinstitute.org.il/en/home/), na której regularnie umieszcza informację o nowych typach promocji Polski. I robi to naprawdę nieźle!
Przykładowo, całkiem niedawno opublikowano ciekawe artykuły z informacjami o setnej rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II czy śmietrci Jerzego Pilcha, znanego polskiego pisarza, publicysty i scenarzysty filmowego.
Ewelina Kołodziej