Jom HaZikaron

W Izraelu, tuż przed hucznie obchodzonym przez Izraelczyków Dniem Niepodległości, oddaje się cześć wszystkim żołnierzom poległym w walce o ten kraj oraz ofiarom terroryzmu.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela: “26 969 mężczyzn, kobiet i dzieci zginęło w wyniku ataków terrorystycznych oraz w czasie obrony Państwa Izrael od 1860 roku, gdy pierwsi żydowscy osadnicy opuścili bezpieczne mury Jerozolimy, by zbudować nowe dzielnice żydowskie. […]

Od 1963 roku, czwartego dnia miesiąca ijar, po zachodzie słońca rozpoczyna się izraelskie święto państwowe – Jom HaZikaron- czyli Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu.

W tym roku dzień ten wypada właśnie dziś – 24 kwietnia. Nawet zapominalscy nie są w stanie przegapić tej okoliczności, ponieważ o godzinie 20:00 w całym kraju można usłyszeć głośne wycie syren, które sygnalizuje rozpoczęcie święta. 

Dźwięk syren usłyszeć można będzie także jutro o godzinie 11:00. Przez dwie minuty następi impas ruchu ulicznego i codziennych czynności. Większość kierowców w tym czasie nie tylko zatrzymuje samochody, ale także wysiada z nich, aby w pozycji stojącej oddać cześć poległym żołnierzom i ofiarom.

Oficjalne uroczystości państwowe odbywają się przy Ścianie Płaczu oraz na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie.

Zawsze tego dnia, przez 24 godziny od zachodu słońca, wszystkie publiczne miejsca rozrywki (kina, teatry, kluby taneczne) są zamknięte. Stacje radiowe i telewizyjne nadają specjalnie przygotowane programy, które oddają nastrój święta. Bardzo często przedstawiają one także życie poległych żołnierzy i ich bohaterskie czyny.

Podczas święta flaga państwowa jest przepasana kirem i opuszczona do połowy masztu. Zazwyczaj w szkołach odbywają się specjalne akademie. Niepowtarzalny klimat dnia potęguje widok nastolatków i dzieci w drodze do szkoły w białych koszulach i niebieskich spodniach lub spódniczkach oraz tysiące żołnierzy w mundurach w drodze na cmentarze wojskowe.

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu jest dla każdego Izraelczyka świętem, do którego odnosi się z niezwykłym szacunkiem. Jest ważnym elementem kultury obywatelskiej tego kraju. Celowo obchodzi się go w przeddzień Święta Niepodległości, aby podkreślić rolę osób, które straciły życie, aby to państwo mogło istnieć.

Karolina Maoz, 24.04.2023r.

Previous ArticleNext Article