Historia krzyża jerozolimskiego sięga czasów wypraw krzyżowych, kiedy to na mapach Bliskiego Wschodu pojawiło się Królestwo Jerozolimy. Jego pierwszym władcą był Gotfryd de Bouillon i to właśnie on „mianował” krzyż jerozolimski herbem, na początku swoim, a później całego państwa krzyżowców.
Ówczesna symbolika była następująca: równoramienny, duży krzyż to Ziemia Święta. Cztery małe krzyże greckie oznaczały królestwa, które uczestniczyły w pierwszej krucjacie (1099r.): Francję, Niemcy, Anglię oraz Królestwo Obojga Sycylii. Inne, późniejsze, stricte historyczne znaczenie to prymat Jerozolimy nad pozostałymi czterema patriarchatami: Rzymem, Konstantynopolem, Aleksandrią i Antiochią.
Znaczenie więcej do powiedzenia mają teologowie, którzy widzą w pięciu krzyżach pięć ran Jezusa – duży krzyż to bok Chrystusa i rana zadana włócznią, cztery małe krzyże to rany na rękach i na nogach. Imię Jezusa bywa również utożsamiane w kontekście interpretacji centralnego krzyża, z symetrycznymi krzyżami jako cztery Ewangelie: wg Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Chrystus jest centralną i główną postacią każdej z nich.
Krzyż jerozolimski został uznany jako symbol obecności katolików w Ziemi Świętej. Z tego powodu, od początków XIII wieku do dnia dzisiejszego, jest symbolem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej – opiekunów większości sanktuariów chrześcijańskich należących do katolików.
To nie jedyny zakon korzystający w swojej heraldyce z krzyża jerozolimskiego. Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie lub po prostu bożogrobowcy – pierwsi katoliccy „przewodnicy i ochroniarze” Grobu Pańskiego również korzystają z tego krzyża w swoim herbie.
W późniejszej historii, stałym „nosicielem” krzyża był król Edward VII, który jeszcze jako Albert, Książe Walii, kazał sobie wytatuować krzyż jerozolimski jako pamiątkę z Ziemi Świętej, do której pielgrzymował w 1862 roku.
Obecnie krzyż jerozolimski znajduje swoje miejsce pośród pamiątek z Ziemi Świętej – czy to w postaci drewnianego, oliwnego krzyża czy złotego (częściej pozłacanego) krzyżyka do powieszenia na szyi.
Wariant czerwonego krzyża jerozolimskiego na białym tle występuje także na fladze Gruzji.
Krzysztof Słapczyński, 26.04.2021