W 1928 roku w Warszawie dwudziestoletni Jan Levitt tworzy nowy krój pisma – Chaim i zmienia wygląd Izraela na co najmniej kilkadziesiąt lat.
Jan Levitt urodził się w Częstochowie. Szybko odkrył pasję do tworzenia nowych wzorów, sposobu zdobnictwa książek, rysowania ilustracji i wszelkich prac manualnych.
Swój talent rozwijał pod okiem starych mistrzów, a świeże spojrzenie zapewniały mu liczne podróże zagraniczne, w tym także te do Palestyny. Gdy powrócił z jednej z tych wypraw w swojej pracowni w Warszawie stworzył dzieło – hebrajską czcionkę, która łączyła w sobie szacunek dawnych zasad tworzenia krojów z niezwykłą świeżością.
Chaim szybko stała się popularny na całym świecie, trafił do drukarni w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie i oczywiście Jerozolimie. Wydawcy byli zachwyceni i nalegali, by Levitt stworzył drugą wersję, która będzie tańsza w składzie.
Levitt spełnił oczekiwania drukarzy w 1936 roku i od tego momentu jego krój pisma pojawia się w Jerozolimie w gazetach, na opakowaniach produktów, na oznakowaniu taksówek czy na opakowaniach papierosów. Krój pisma Chaim jest dla izraelskiej kultury wizualnej jednym z typograficznych filarów.
Jednak Chaim (czyli Jan po hebrajsku) nie jest jedynym sukcesem nadwiślańskiego grafika.
Levitt jest również autorem genialnych ilustracji do „Lokomotywy” Juliana Tuwima i projektantem wielu okładek książek.
Sprawdźcie swoje biblioteczki, może to na waszej półce skrywa się jakieś dzieło Levitta!
Ewelina Kołodziej, 22.04.2021