1100-letni Codex Sassoon, najstarsza i najbardziej kompletna Biblia hebrajska, został zakupiony 17 maja na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za 38,1 miliona dolarów, co czyni go najdroższym żydowskim rękopisem, jaki kiedykolwiek sprzedano. Kodeks stanie się częścią wystawy i stałej kolekcji ANU — Muzeum Narodu Żydowskiego w Tel Awiwie.
To jedna z najwyższych cen za rękopis sprzedawany na aukcji. W 2021 roku rzadki egzemplarz amerykańskiej konstytucji został sprzedany za 43 miliony dolarów. Z kolei, Codex Leicester Leonarda da Vinci został sprzedany za 31 milionów dolarów w 1994 roku.
Codex Sassoon — nazwany na cześć jego najbardziej znanego właściciela, kolekcjonera judaików, Davida Solomona Sassoona, który zmarł w 1942 r. — pochodzi z około 900 roku n.e. i składa się z 24 ksiąg przedstawionych na 792 stronach wykonanych z kilkuset owczych skór o łącznej wadze 26 funtów.
Mówi się, że ta rzadka Biblia została napisana przez żydowskiego skrybę z Lewantu, a ostatnio została wystawiona publicznie 30 lat temu.
Codex został zakupiony przez American Friends of ANU dzięki darowiznie amerykańskiego prawnika i dyplomaty Alfreda H. Mosesa z Waszyngtonu oraz rodziny Moses.
„Biblia hebrajska jest najbardziej wpływową księgą w historii i stanowi podstawę zachodniej cywilizacji” — powiedział Moses.
Irina Nevzlin, przewodnicząca Rady Dyrektorów ANU, zauważyła, że rękopis wraca do Izraela „w przeddzień Szawuot, święta nadania Tory, do miejsca, gdzie na zawsze będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa”.
„Będziemy dozgonnie wdzięczni ambasadorowi Mosesowi i jego rodzinie za zapewnienie, że najcenniejsza, historyczna i kompletna Biblia, jaka istnieje, będzie stale eksponowana w największym muzeum żydowskim na świecie”.
Orit Shechem Gober, główny kustosz muzeum, powiedział: „Przyjęcie Kodeksu Sassoon do naszej kolekcji muzealnej jest jak wygrana na loterii historii. Brakuje słów, by opisać, jak ekscytujące jest dla nas jako muzeum zaprezentowanie przedmiotu tak ważnego dla historii i kultury narodu żydowskiego. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w moim kuratorskim życiu”.
Karolina Maoz, 24.05.2023r.