6 nieznanych faktów o powstaniu państwa Izrael

5 maja tego roku państwo Izrael obchodziło 74 rocznicę niepodległości. Upływ czasu oraz uroczyste fotografie z okresu kiedy powstawało dają poczucie, iż jego narodziny były raczej uporządkowane i przemyślane. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Poniżej kilka zabawnych faktów, które potwierdzają, iż słynna atmosfera „balagan” (chaosu) panowała tutaj od samego początku. 

  1. Rok 1948 nie był właściwie pierwszym „ogłoszeniem” rządu
    Powszechnie wiadomo, że państwo Izrael zostało założone w 1948 roku., ale nie wszyscy wiedzą, iż pewna grupa ludzi próbowała go stworzyć już pięć lat wcześniej. W 1943 roku, podczas II wojny światowej, weterani syjonistyczni zwołali w Ramat Gan duże publiczne zebranie, nazwane „Kongregacją Ludową”,  z którego miał zostać wybrany tymczasowy rząd. Na blogu Biblioteki Narodowej Izraela można znaleźć informację, że z długich przemówień nic nie wyszło, choć próby były usilne.
  2. Nazwa kraju nie była oczywistym wyborem
    Inne opcje, które poddawano dyskusji w kwestii tego jak nowe państwo ma się nazywać to między innymi: Syjon, Ever i Judea.
    Izrael to nazwa, którą zasugerował pierwszy premier kraju – David Ben Gurion.
  3. Słynne tło Deklaracji Niepodległości? – „Prowizorka”
    Niepodległość państwa Izrael została uroczyście ogłoszona przy wejściu do ówczesnego Muzeum Tel Awiwu. Słynne zdjęcia przedstawiają długie zasłony, portret syjonistycznego wizjonera Teodora Herzla i poważnie wyglądających mężczyzn zgromadzonych na scenie. W rzeczywistości zasłony zostały zawieszone, aby ukryć nagie obrazy, a portret Herzla został na szybko wypożyczony. Krzesła przyniesiono z pobliskich kawiarni, ponieważ budżet nie przewidywał takich wydatków.
  4. Sygnatariusze Deklaracji w rzeczywistości jej nie podpisali!!
    Deklaracja Niepodległości Izraela jest pięknym dziełem żmudnej kaligrafii. Tak żmudnej, że nie była całkowicie gotowa na czas ceremonii jej podpisania. W efekcie jej sygnatariusze nie umieszczali swoich nazwisk na dole tekstu, ale na kawałku pergaminu, który później małżonka projektanta wszyła w cały zwój.
    Ben Gurion przeczytał cały tekst ze zwykłego kawałka papieru napisanego na maszynie, do którego dodał kilka odręcznych notatek.
  5. Pierwsza flaga powieszona w  Jerozolimie została pokolorowana kredkami.
    Pierwsza flaga, którą 14 maja 1948 roku, zaraz po ogłoszeniu niepodległości,  powieszono w Jerozolimie została wykonana przez Rebekę Affachiner. Jedna z czołowych postaci syjonistycznych początku XX wieku sama ją uszyła i pokolorowała Gwiazdę Dawida oraz paski niebieskimi kredkami.
  6. Pierwsze posiedzenie Knesetu miało miejsce w kinie.
    Miejscem pierwszego posiedzenia parlamentu izraelskiego było kino Kessem (Magia). Ogromny budynek, wybudowany w 1945 roku, miał ponad 1000 tapicerowanych siedzeń i cieszył się świetną lokalizacją nad morzem. Przez większą część 1949 roku gościł pierwszych parlamentarzystów, dopóki nie przenieśli się do Jerozolimy.

Karolina Maoz, 06.05.2022r.

Previous ArticleNext Article