Najstarsza mozaika poświęcona Jezusowi odkryta w więzieniu w Megiddo

Ziemia Święta ciągle fascynuje nowymi znaleziskami i odsłania kolejne tajemnice. Tym razem odkrycia archeologicznego dokonano w rejonie zakładu karnego w Megiddo. Znaleziona tam, najstarsza w Izraelu mozaika poświęcona Jezusowi, niebawem będzie eksponowana turystom.

Odkrycia dokonano zupełnie przypadkowo. W latach 2004-2008, podczas prac ziemnych, które miały poprzedzić budowę nowego skrzydła w więzieniu w miejscowości Megiddo, więźniowie natrafili na bizantyjskie mozaiki. O odkryciu powiadomiono izraelski Urząd ds. Starożytności, którego przedstawiciele podjęli systematyczne prace i odkryli kolejne pozostałości kościoła z przełomu III i IV wieku. Znalezisko to jest niezwykle cenne i istotne dla poznania wczesnego okresu chrześcijaństwa w Ziemi Świętej i według komunikatów prasowych będzie dostępne dla zwiędzających w najbliższym czasie.

Mozaiki z Megiddo zawierają mnóstwo finezyjnych, kolorowych wzorów geometrycznych. Najokazajsza z nich przedstania dwie ryby- najbardziej rozpoznawalny w pierwotnym Kościele symbol chrześcijaństwa.

Znajdują się na nich również liczne inskrypcje w języku greckim. Na jednej widnieje napis: „Bogu Jezusowi Chrystusowi”. Uwieczniono na nich także imiona fundatorów kościoła. 

„The Times of Israel” informuje, iż archeologowie prowadzący wykopaliska opisują znalezione miejsce jako najstarszy chrześcijański dom modlitwy na świecie. Opowiada ono historię chrześcijaństwa z czasów, zanim stało się ono oficjalną religią.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Yoli Schwartz/Israel Antiquities Authority

Do czasu edyktu mediolańskiego, wydanego przez cesarza Konstantyna w 313 roku, w Cesarstwie Rzymskim chrześcijaństwo było religią zakazaną, a jej wyznawcy byli prześladowani. Stąd też wyznawcy Jezusa gromadzili się na modlitwach potajemnie – w grotach, „kościołach domowych”, czy nawet synagogach.

Wagę odkrycia podkreśla również fakt, iż planowana rozbudowa więzienia w Megiddo nie doczeka się realizacji. Zakład karny zostanie przeniesiony w inne miejsce, aby umożliwić kontynuację prac archeologicznych.

Karolina Maoz, 04.04.2022r.

Previous ArticleNext Article