Izrael ponownie otwiera granice dla turystów

Od 9 stycznia 2022 roku Izrael ponownie otworzył granice dla turystów. Cudzoziemcy, którzy są w pełni zaszczepieni lub przechorowali Covid-19, przybywający z krajów określanych jako „żółte” lub „pomarańczowe”, mogą zwiedzać kraj.

Kto może przylecieć do Izraela od 9 stycznia 2022 roku?

Do kraju wpuszczone są osoby, które spełniają wszystkie następujące warunki:

  • są w pełni zaszczepione lub są ozdrowieńcami;
  • przybywają z krajów oznaczonych jako „żółte” lub „pomarańczowe”;
  • w ciągu ostatinch 14 dni nie podróżowały do krajów oznaczonych jako „czerwone”;
  • przylecą do Izraela przez lotnisko Ben Gurion.

Do jakich osób odnosi się określenie „w pełni zaszczepiony” lub „ozdrowieniec”?

Według przepisów obowiązujących w Izraelu, osoby w pełni zaszczepione to takie, które przyjęły ostatnią dawkę (drugą) szczepionki firm: Pfeizer, Moderna, Astra Zeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac, co najmniej 14 dni przed przylotem do Izraela, ale nie później niż 180 dni od planowanej daty wylotu.

AKTUALIZACJA: Na dzień dzisiejszy (01.02.2022r.) nie ma ograniczeń co do ważności trzeciej dawki przypominającej szczepionki uznanej przez Światową Organizację Zdrowia. Musi być jednak przyjęta nie wcześniej niż 14 dni przed planowaną datą lądowania w Izraelu.

Osoby, które otrzymały szczepionkę firmy Johnson&Johnson (jedna dawka) mogą przylecieć do Izraela jeśli od daty jej podania minęło co najmniej 14 dni, lecz nie więcej niż 180 dni przed upływem ostatniego dnia pobytu w Izraelu.

Podróżni, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki firmy Sputnik -V (min. 14 dni przed przylotem i max.180 dni od daty wylotu) zobowiązane będą do wykonania testu serologicznego po przylocie na lotnisku i pozostania w izolacji do momentu otrzymania wyniku.

Ozdrowieniec może przylecieć do Izraela jeśli posiada Europejski Certyfikat Ozdrowieńca z kodem QR oraz jeśli minęło minimum 11 dni od czasu otrzymania pozytywnego testu na Covid, ale nie więcej niż 190 dni od planowanej daty wylotu z kraju.

Jeśli minęło więcej niż 190 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu ozdrowieniec musi posiadać certyfikat przyjęcia 1 dawki szczepionki zatwierdzonej przez WHO.

Jaki status ma aktualnie Polska?

Izraelskie Ministertwo Zdrowia kwalifikuje kraje pod względem ryzyka epidemiologicznego na trzy kolory: zielony, pomarańczowy i czerwony. Od 9 stycznia cudzoziemcy przybywający z krajów „żółtych” i „pomarańczowych” będą mogli wjechać do kraju. Zagraniczni podróżni z krajów „czerwonych” na chwilę obecną nie mają pozwolenia na wjazd.

Na dzień dzisiejszy Polska oznaczona jest kolorem pomarańczowym.

Aktualną listę krajów i odpowiadających im kolorów/statusów można śledzić pod linkiem TUTAJ.

Jakich dodatkowych formalności należy dopilnować przed przylotem?

  • do 72 godzin przed wylotem do Izraela należy wykonać TEST PCR lub na 24 godziny przed przylotem należy wykonać TEST ANTYGENOWY. Jeśli podróżujący decyduje się na wykonanie testu antygenowego musi pamiętać, iż nie może być on wykonany w warunkach domowych, a w profesjonalym laboratorium, a jego wynik musi być przedstawiony na oficjalnym dokumencie w języku angielskim.
    Tylko pasażerowie z nagatywnym wynikiem testu PCR lub testu antygenowego zostaną wpuszczeni na pokład samolotu.
  • nie wcześniej niż 36 godzin przed przylotem do Izraela należy wypełnić deklarację (tzw. „formularz wjazdu”) – LINK DO DEKLARACJI
    W wyniku prawidłowo wypełnionej deklaracji (należy m.in. załączyć certyfikat szczepień) podróżny otrzyma potwierdzenie jej wypełnienia mailem oraz izraelski „zielony certyfikat”, który uprawnia m.in. do korzystania z restauracji, sklepów i atrakcji turystycznych.

Jakich procedur związanych z pandemią należy spodziewać się po przylocie na lotnisko w Tel Awiwie?

Po przylocie do Tel Awiwu podróżny zobowiązany jest do wykonania TESTU PCR na lotnisku. Koszt testu to 26-40 USD.  Test można zarezerwować i opłacić online (LINK DO REZERWACJI TESTU) po wypełnieniu powyższej deklaracji lub dokonać opłaty na miejscu.

Po wykonaniu testu na lotnisku podróżny musi udać się na kwarantannę do miejsca zarezerwowanego noclegu i nie opuszczać go do 24 godzin lub do momentu otrzymania negatywnego wyniku testu, w zależności od tego, co nastąpi jako pierwsze.

Powrót/ wylot z Izraela

Do 48 godzin przed wylotem z Izraela podróżny zobowiązany jest wypełnić online krótkie oświadczenie (link do FORMULARZA WYJAZDU).

W zależności od przepisów obowiązujących w kraju docelowym należy także wykonać test PCR lub antygenowy. W świetle przepisów obowiązujących obecnie w Polsce, na 24 godziny przed powrotem z Izraela należy wykonać test PCR lub antygenowy. 

Powyższe testy można także wykonać po przylocie na lotnisku w Polsce. Jeśli lotnisko nie posiada punktu testowego to istnieje możliwość wykonania testu w innym miejscu w ciągu trzech godzin od opuszczenia lotniska.

Ponadto powracający do Polski muszą wypełnić online Kartę Lokalizacji Podróżnego (link do FORMULARZA).

 

Pandemia Covid zmieniła oblicze globalnych podróży. Przed wylotem do jakiegokolwiek kraju na świecie należy najpierw sprawdzić dokładnie wymagania dotyczące wjazdu. Na szczęście ludzi kochających podóżowanie nie łatwo jest zniechęcić do realizacji marzeń – szybko adaptują się do nowych warunków, które tak naprawdę podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo podróżujących. 

Karolina Maoz, 05.01.2022r.

Previous ArticleNext Article