Gdzie jest Emaus?

W Ziemi Świętej tradycją Wielkanocnego Poniedziałku jest udanie się do Emaus, gdzie o godz. 10:00 jest msza, podczas której błogosławi się chlebem.

Dlaczego do Emaus?

To właśnie tam według tradycji chrześcijańskiej po raz pierwszy ukazał się swoim uczniom Zmartwychwstały Jezus.

Na początku Go nie rozpoznali, wiedzieli kim jest dopiero kiedy przełamał się z nimi chlebem. Stąd ta tradycja.

 

Ale gdzie jest to Emaus?

W Ziemi Świętej istnieje kilka miejsc uważanych za biblijne Emaus. Z Ewangelii wynika, że musiało to być w odległości nie większej niż 30 km od Jerozolimy.

Kiedy Krzyżowcy przybyli w XI w. i szukali tego miejsca w odpowiedniej odległości, natknęli się na wioskę Abu Gosh i wskazali to miejsce jako Emaus. Długo jednak tradycja ta się nie utrzymała.

W XIX w. Mała Arabka z Betlejem, dziś św. Miriam, miała widzenie, że Emaus znajduje się koło dzisiejszego Latrun. Tam też odkopano ruiny dwóch bizantyjskich bazylik i do dziś miejsce to czci się jako Emaus Nicopolis. Sanktuarium tym zajmuje się Wspólnota Błogosławieństw z Francji.

Jednak dla Kustodii Ziemi Świętej, czyli Franciszkanów, najważniejsze jest inne Emaus, które czczą od XIV w. Znajduje się ono w malutkiej, arabskiej wiosce Al-Qubeibeh, położonej na terenie Autonomii Palestyńskiej.

Niestety dojazd tam jest utrudniony, gdyż większość dróg jest zablokowana lub na drodze znajdują się zamknięte punkty kontrolne. I mimo, że to tylko 30 km od Jerozolimy, droga zajmuje od godziny do nawet trzech.

Istnieje tylko jedno przejście graniczne, które otwarte jest w Świąteczny Poniedziałek, a czasem i w inne dni, ale przez to przejście można tylko wjechać na teren Palestyny, ale już wyjechać bez specjalnego pozwolenia niestety nie. Trzeba wyjeżdżać okrężną drogą przez zawsze zakorkowaną Ramallę.

Patrząc na mapę Izraela często mamy wrażenie, że tak dużo miejsc możemy zwiedzić w ciągu jednego dnia, bo przecież to mały kraj i są tak małe odległości. Niestety na większości map nie zaznaczono muru i siatek odgradzających Izrael od Palestyny.

Pocieszeniem może być to, iż grupy pielgrzymkowe mogą dostać pozwolenie na wjazd i wyjazd do Emaus, zamawiając w Kustodii mszę, właśnie w Qubeibeh.

Anna Szczypińska, 01.04.2024r.

Wnętrze kościoła w Emaus (Al-Qubeibeh)

Previous ArticleNext Article