1100-letnia Biblia hebrajska, sprzedana na aukcji za 38,1 miliona dolarów,trafi do Tel Awiwu

1100-letni Codex Sassoon, najstarsza i najbardziej kompletna Biblia hebrajska, został zakupiony 17 maja na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za 38,1 miliona dolarów, co czyni go najdroższym żydowskim rękopisem, jaki kiedykolwiek sprzedano. Kodeks stanie się częścią wystawy i stałej kolekcji ANU — Muzeum Narodu Żydowskiego w Tel Awiwie.

To jedna z najwyższych cen za rękopis sprzedawany na aukcji. W 2021 roku rzadki egzemplarz amerykańskiej konstytucji został sprzedany za 43 miliony dolarów. Z kolei, Codex Leicester Leonarda da Vinci został sprzedany za 31 milionów dolarów w 1994 roku.

Codex Sassoon — nazwany na cześć jego najbardziej znanego właściciela, kolekcjonera judaików, Davida Solomona Sassoona, który zmarł w 1942 r. — pochodzi z około 900 roku n.e. i składa się z 24 ksiąg przedstawionych na 792 stronach wykonanych z kilkuset owczych skór o łącznej wadze 26 funtów.

Mówi się, że ta rzadka Biblia została napisana przez żydowskiego skrybę z Lewantu, a ostatnio została wystawiona publicznie 30 lat temu.

Codex został zakupiony przez American Friends of ANU dzięki darowiznie amerykańskiego prawnika i dyplomaty Alfreda H. Mosesa z Waszyngtonu oraz rodziny Moses.

„Biblia hebrajska jest najbardziej wpływową księgą w historii i stanowi podstawę zachodniej cywilizacji” — powiedział Moses.

Irina Nevzlin, przewodnicząca Rady Dyrektorów ANU, zauważyła, że ​​rękopis wraca do Izraela „w przeddzień Szawuot, święta nadania Tory, do miejsca, gdzie na zawsze będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa”.

„Będziemy dozgonnie wdzięczni ambasadorowi Mosesowi i jego rodzinie za zapewnienie, że najcenniejsza, historyczna i kompletna Biblia, jaka istnieje, będzie stale eksponowana w największym muzeum żydowskim na świecie”.

Orit Shechem Gober, główny kustosz muzeum, powiedział: „Przyjęcie Kodeksu Sassoon do naszej kolekcji muzealnej jest jak wygrana na loterii historii. Brakuje słów, by opisać, jak ekscytujące jest dla nas jako muzeum zaprezentowanie przedmiotu tak ważnego dla historii i kultury narodu żydowskiego. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w moim kuratorskim życiu”.

Karolina Maoz, 24.05.2023r.

Previous ArticleNext Article