Święty Mikołaj z Jerozolimy

Na końcu wąskiej alejki w Dzielnicy Chrześcijańskiej Starego Miasta w Jerozolimie, w niewielkiej odległości od Bramy Jafskiej i Wieży Dawida, w małym domu z czerwonymi drzwiami mieszka Święty Mikołaj. Nie jeździ na sankach i nie ma renifera z czerwonym nosem, ale czasem pożycza wielbłąda i jeździ nim ulicami Starego Miasta.

Święty Mikołaj z Jerozolimy już od dziesięciu lat rozsiewa świąteczną radość i słucha list życzeń małych dzieci wychowanych w duchu Bożego Narodzenia. Jego dom wygląda, jakby był z bajki o Bożym Narodzeniu. Przed jego drzwiami stoją biało-czerwone cukierki i mała skrzynka na listy.

Jeśli napiszesz list do Mikołaja w Jerozolimie, nawet bez adresu, pod koniec dnia trafi on do skrzynki pocztowej przed domem „świętego” na Starym Mieście – czytaj dalej…

Kiedy wchodzisz do jego domu, czujesz się jak w opowieści o cudach bożonarodzeniowych. W przedpokoju stoją gigantyczne sanki, a kiedy w nich usiądziesz, magicznie zaczyna padać śnieg! To nie jest śnieg, który znają mieszkańcy Jerozolimy, ale jest biały i miękki oraz raduje serce.

Nie każdy jednak może być Świętym Mikołajem. Oczywiście każdy może nosić czerwony garnitur i czerwoną czapkę i nosić białą brodę, ale tylko jeśli przyjmiesz misję i tylko jeśli zawrzesz pakt z Bogiem i tylko jeśli jesteś szczęśliwy w swoim sercu, tylko wtedy możesz uszczęśliwiać dzieci i wypełniać swoją misję.

Święty Mikołaj pracuje przez cały rok, nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Każdego roku w czerwcu spotykają się wszyscy Mikołaje. Około 700 „świętych” z całego świata zbiera się, aby dowiedzieć się, jak być lepszymi Mikołajami. Muszą zapewnić, że mają ładne ubranie, białe rękawiczki, błysk w oczach i radość w sercu. Uczą się sadzać dzieci na kolanach, wsłuchiwać się w ich łagodne głosy, odpowiadać na wysyłane listy i uszczęśliwiać ludzi. Co roku odbywa się kurs dla zaawansowanych, na zakończenie, którego otrzymuje się dyplom. Święty Mikołaj z Jerozolimy ma już 3 dyplomy wystawione na pokaz w swoim ciepłym domu.

Święty Mikołaj z Jerozolimy jest najmłodszym Mikołajem na świecie. Jego biała broda nie jest jeszcze długa i nie jest biała, ale tymczasem zadowala się peruką. Ma nadzieję, że niedługo zostanie ukoronowany własną białą brodą i jest podekscytowany każdym nowym siwym włosem.

W dni, kiedy nie jest Świętym Mikołajem, jest Issą Kassissieh, trenerem koszykówki w YMCA dla dzieci i młodzieży, ale to tylko po to, by pokryć koszty bycia prawdziwym Mikołajem z Jerozolimy.

Co roku od 1 grudnia do jego drzwi pukają dzieci. W zeszłym roku przyjechało ich 9000, część ze szkół, część z rodzicami. Każdy z prośbą lub listem. Święty Mikołaj bardzo poważnie traktuje swoją pracę. Czuje, że Jerozolima przyjęła go z uśmiechem i akceptacją i że nie ma nikogo, kto by się nie cieszył na jego widok. Wierzy, że wnosi do Jerozolimy radość, szczęście i pokój.

Jeśli chcesz poczuć świąteczny nastrój lub przeżyć historie z dzieciństwa, dom Świętego Mikołaja znajdujący się bliżej niż ten na biegunie północnym jest tu, w Jerozolimie. Nie znajdziesz renifera z czerwonym nosem, ale spotkasz kochanego mężczyznę z błyszczącymi oczami chowającymi się pod białymi brwiami i szerokim uśmiechem w białej brodzie.

Jak dostać się do domu Świętego Mikołaja? Po wejściu na Stare Miasto przez bramę Jafską skręć w pierwszy skręt w lewo (za biurem informacji turystycznej), idź ulicą, aż zobaczysz zdobione wejście do domu Świętego Mikołaja.

Anna Szczypińska

Previous ArticleNext Article